2022 BoCoPreps.com all-region team – Colorado Hometown Weekly

2022 BoCoPreps.com all-region team – Colorado Hometown Weekly


FIRST TEAM

Hadley Ashton, Fr., Erie: The BoCoPreps.com golfer of the year was dominant for Erie and won the Class 4A tournament in Grand Junction.

Logan Hale, So., Erie: After taking the sixth in 3A with Vail Mountain last year, the 4A first teamer was solid throughout the spring and finished seventh this season — helping EHS to the team championship.

Ava Hickey, So., Fairview: The Knights sophomore finished sixth in a competitive Front Range League and was the top-area finisher at the 5A tournament at the Olde Course at Loveland, placing 16th.

Alena Kasanicky, Fr., Niwot: The freshman finished second in the Long Peaks League and took 11th at the 4A tournament.

Jess Mason, Sr., Holy Family: The 2021 4A champ won her final high school tournament, claiming a regional title. She did not try to defend it after receiving a sponsor exemption to play in the Colorado Women’s Open during the same time.

Ayla Milan, So., Legacy: The sophomore was the top-area finisher in the FRL, placing fifth. She took 23rd at the 5A tournament.

Timbre Shehee, Sr., Mead: Shehee won the Northern Colorado Athletic Conference going away and finished tied for third at the 4A tournament.

Noelle Thompson, Jr., Peak to Peak: The junior won the 3A Metro League with a scoring average of 75. She went on to win regionals and took second at state.

Hope Torres, Fr., Prospect Ridge Academy: A first-teamer on the Metro League and on the 3A state list, the freshman finished fourth at the 3A tournament at Broadlands Golf Course.

Coach — Brandon Bird, Erie: His Tigers won the 4A individual and team championship.

HONORABLE MENTION

Jodean Amen, Sr., Mead; Amelia Barr, So., Legacy; Kalianna Boglino, So., Legacy; Erin Choi, Jr., Prospect Ridge; Tatem Coapland, So., Erie; Kaylee Craig, So., Peak to Peak; Erica Culley, Sr., Broomfield; Brooklyn Davis, Sr., Broomfield; Kate Dinges, So., Prospect Ridge; Samantha Duncan, Jr., Jefferson Academy; Abbey Gannon, Jr., Longmont; Lexi Girton, Jr., Monarch;

Freja Hampton, So., Jefferson Academy; Liesel Heitz, Jr., Holy Family; JuliAnne Herrmann, Sr., Longmont; Brielle Hickman, So., Silver Creek; Fiona Holmes, Fr., Holy Family; Finley Holmes, Fr., Holy Family; Mia Huerta, Fr., Broomfield; Kate Jones, Jr., Niwot; Julia Love, Jr., Centaurus; Peyton McLeese, Sr., Legacy; Zoe Millard, So., Frederick; Makayla Miller, So., Frederick;

Kaelen Norgard, Sr., Monarch; Sydney O’Connor, Jr., Erie; Mina O’Dell, So., Niwot; Kait Park, So., Erie; Madison Rooney, Sr., Holy Family; Sydney Rothstein, Sr., Niwot; Ansley Schnelle, Jr., Holy Family; Shriya Sharma, Fr., Peak to Peak; Ava Sommers, So., Peak to Peak; Leyni Stavola, So., Prospect Ridge; Hampton Traylor, Sr., Broomfield.

Leave a Comment

Your email address will not be published.